3-Port 140W USB Desktop Charger, UPC140PD3C , PD3.1 - with USB-C & USB-A
ID: UPC140PD3C
• Powered by GaN (Gallium Nitride) Technology
• Provided Max. 140W total output
• With 3 USB-C, able to use simultaneously
• Able to charge laptop
• USB-C1/C2 supports PD3.1 and PPS charging protocol
Quantity Product set quantity
Add to Wishlist
The maximum quantity per submit is 99999
This quantity is invalid, please enter a valid quantity.
Sold Out
Not enough stock.
Your item was not added to your cart.
Not enough stock.
Please adjust your quantity.
{{'products.quick_cart.out_of_number_hint'| translate}}
{{'product.preorder_limit.hint'| translate}}
Limit {{ product.max_order_quantity }} per order.
Only {{ quantityOfStock }} item(s) left.
Please message the shop owner for order details.
Add to Wishlist
Description
Shipping & Payment
Description
Product Specifications
ID / Model UPC140PD3C
Input AC 100-240V  50/60Hz  2.4A
Output Total Output: Max. 140W
    USB-C1 Output: 140W Max.*
    USB-C2 Output: 140W Max.*
    USB-C3 Output: 100W Max.*
    (*Single USB port output)
Safety Output Short Circuit Protection
Over Voltage Protection
Over Temperature Protection
Certification CE / BS 1363(UK Plug)
Weight Approx. 246g (not includes power cord weight)
Size 87 x 62 x 29mm