4-Port 140W USB Desktop Charger, UPC140PD3C1A , PD3.1 - with USB-C & USB-A
ID: FC-UPC140PD3C1A
• Powered by GaN (Gallium Nitride) Technology
• Provided Max. 140W total output
• With 3 USB-C and USB-A, able to use simultaneously
• Able to charge laptop
• USB-C1 supports PD3.1 and PPS charging protocol
Quantity Product set quantity
Add to Wishlist
The maximum quantity per submit is 99999
This quantity is invalid, please enter a valid quantity.
Sold Out
Not enough stock.
Your item was not added to your cart.
Not enough stock.
Please adjust your quantity.
{{'products.quick_cart.out_of_number_hint'| translate}}
{{'product.preorder_limit.hint'| translate}}
Limit {{ product.max_order_quantity }} per order.
Only {{ quantityOfStock }} item(s) left.
Please message the shop owner for order details.
Add to Wishlist
Description
Shipping & Payment
Description
Product Specifications
ID / Model UPC140PD3C1A
Input AC 100-240V  50/60Hz  3A
Output Total Output: Max. 140W
    USB-C1 Output: 140W Max.*
    USB-C2 Output: 100W Max.*
    USB-C3 Output: 30W Max.*
    USB-A1 Output: 18W Max.*
    (*Single USB port output)
Safety Output Short Circuit Protection
Over Voltage Protection
Over Temperature Protection
Certification CE / BS 1363(UK Plug)
Weight Approx. 338g (not includes power cord weight)
Size 32.5 x 92 x 65.5mm