4-Port 100W USB Charger UWC4P100W3C-UK - with USB-C & USB-A
SKU: FC-UWC4P100W3C-UK
• Provided Max. 100W output
• With USB-C & USB-A Ports, able to use simultaneously
• USB-C port supports PD and PPS charging protocol
• Compact and Lightweight
Free Shipment (HK/Macao) on order
Quantity Product set quantity
Add to Wishlist
The maximum quantity per submit is 99999
This quantity is invalid, please enter a valid quantity.
Sold Out
Not enough stock.
Your item was not added to your cart.
Not enough stock.
Please adjust your quantity.
{{'products.quick_cart.out_of_number_hint'| translate}}
{{'product.preorder_limit.hint'| translate}}
Limit {{ product.max_order_quantity }} per order.
Only {{ quantityOfStock }} item(s) left.
Please message the shop owner for order details.
Add to Wishlist
Description
Shipping & Payment
Description
Product Specification
SKU FC-UWC4P100W3C-UK
Input AC 100-240V  50/60Hz  2.5A (Max.)
Output     USB-C1 / C2 Output:  100W (Max.)
    5V⎓3A / 9V⎓3A / 12V⎓3A / 15V⎓3A / 20V⎓5A
    PPS: 3.3V-21V⎓4.75A
    USB-C3 Output:  35W (Max)
    5V⎓3A / 9V⎓3A / 12V⎓2.5A / 15V⎓2A / 20V⎓1.75A
    PPS: 3.3V-11V⎓3A
    USB-A1 Output: 18W (Max.)
    5V⎓3A / 9V⎓2A / 12V⎓1.5A
2-PORT Output:
   USB-C1 + C2 / C3: 65W + 35W
   USB-C2 + C3: 65W + 35W
   USB-C3 + A1: 7.5W + 7.5W
3-PORT Output:
   USB-C1 + C2 + C3: 45W + 35W + 20W
   USB-C1 + C2 + A1: 45W + 35W + 18W
   USB-C1 / C2 + C3 + A1: 65W + 7.5W + 7.5W
4-PORT Output:
   USB-C1 + C2 + C3 + A1: 45W + 35W + 7.5W + 7.5W
Safety Output short circuit protection
Output over voltage protection
Certification CE / BS 1363(UK Plug)
Weight Approx. 195g
Size 48.3 x 80.8 x 81.1mm